LAMPOVÉ ZESILOVAČE a KYTARY

30296924.jpg
jcm 800.jpg
29219166.jpg
24387096.jpg
$(KGrHqRHJEcFDJbkprI0BQ6dp3YrLw~~48_20.JPG
DualRectifierJUTE_m.jpg

Na které kytarové zesilovače hraje Brian May-Queen

Marshall (5 | 29%)
Vox (10 | 59%)
Matchless (2 | 12%)
TI100_BANNER.jpg
Elektronky do kytarových zesilovačů

Pro ty, kteří mají lampový zesilovač nebo případně uvažují o jeho koupi uvedu několik základních informaci o lampách a zesilovačích, které jak věřím pomůžou při výběru a výměně lamp nebo údržbě zesilovače.Lampové zesilovače většinou používají v koncovém stupni lampy 6L6, 6V6, EL34 nebo u menších zesilovačů EL84. Dá se všeobecně říct, že lampy 6L6 a EL34 dávají výstupní výkon kolem 25W na jednu lampu a EL84 kolem 10W/lampa. Rozdíl v lampách z technického hlediska je v konstrukci. Lampa 6L6 je svazková tetroda a EL34 je pentoda. Každá má své přednosti a nevýhody. Pokud se někomu líbí „americký“ zvuk zesilovačů Fender, Mesa/Boogie, Peavey, obvykle používá 6L6, a kdo má rád „evropský british“ zvuk Marshall, používá lampy EL34. Zvuk ale více ovlivňuje celkové zapojení zesilovače, výstupní transformátor a nastavení než samotné elektronky. Do předzesilovače se většinou používají lampy ECC83( 12AX7). V současnosti se výrobou elektronek zabývá několika málo firem (JJ Electronic, Svetlana, Sovtek, TAD, Electro Harmonix, Tungsol). Výrobci zesilovačů také dodávají „vlastní“ elektronky což zjednodušuje výběr a elektronky můžete v tomto případě vyměnit kus za kus.

Kdy a jak vyměňovat elektronky?
Výměnu elektronek určuje stupeň opotřebení, které závisí na počtu hodin provozu zesilovače. Při dvaceti koncertech měsíčně a pravidelných zkouškách je třeba výstupní - výkonové elektronky měnit nejpozději do jednoho roku i dříve. Elektronky trpí také mechanickými otřesy při převozech a hraní. Každopádně jakmile se u zataženého master volume zvyšuje šum nebo se ozývají různé lupance, případně vrčení, je nejvyšší čas. Pro oba typy (koncové i preampové) lampy platí, že s věkem ztrácejí brilanci a zvuk se schovává jakoby „pod dekou“.
Elektronky do předzesilovače, většinou ECC83( 12AX7), vydrží v provozu několik let. Spíše se opotřebují mechanickými otřesy a stanou se "mikrofonní", což se projeví houkáním a pískáním zesilovače i bez připojeného nástroje. Nejvíce se to projevuje u vstupní elektronky, která je na to nejcitlivější. V nouzi může pomoci prohodit v zesilovači elektronky mezi sebou. Pozor, musí to být za stejný typ ECC83 nebo 12AX7! Nelze zaměňovat typy 83, 82 a 81 mezi sebou! Pokud máte možnost, je lepší si před výměnou nechat nové elektronky přeměřit. Elektronka se skládá ze dvou triod, které zdaleka nemusí být shodné, i když by měly být.

Výměnu, pokud se nekoupí sada koncových elektronek párovaných od výrobce zesilovače, by měl dělat technik, který má zkušenosti s opravami elektronkových zesilovačů a má potřebné měřicí přístroje. S elektronkami koupenými v obchodě s elektronikou mohou být problémy. Elektronky JJ Electronic (Slovensko) jsou už od výrobce dodávány správně párované. S EH-Sovtekem a Svetlanou je to horší, i když jsou uváděny jako párované, jsou někdy příliš rozdílné. Pravděpodobně je to tím, že se dělá výběr a dodává lepší kvalita pro výrobce zesilovačů a zbytek se dává na trh.

Je dobře předem si zjistit parametry a popis jednotlivých elektronek od různých výrobců. Každý výrobce podle toho jakou technologii a materiál používá při výrobě elektronek ve výsledku určuje charakteristicky zvuk vlastních elektronek.Lze říci, že by koncové elektronky měly být vždy "párované" (vybrané se shodnými parametry), čtveřice i šestice... Nemají se kupovat jednotlivé páry, které pak k sobě nejdou. Správné nastavení koncového stupně po výměně elektronek se provádí nastavením klidového proudu, který doporučuje výrobce elektronek nebo zesilovače a měl by ho provádět odborník s odpovídajícím přístrojovým vybavením.V ČR se dají elektronky nakoupit v GES electronic. Ve světě je rozsáhlá sít prodejců elektronek. Uvádím jen jeden obchod z USA a NSR s kterým mám dobré zkušenosti.

http://thetubestore.com/

http://www.tube-town.net/index.html
el34jj.jpg
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one